_

KAYSERİ İÇANADOLU’NUN EN BÜYÜK CANLI HAYVAN BORSASINA KAVUŞUYOR


Kayseri’ye İçanadolu’nun büyük canlı hayvan projesini kazandırıyoruz.

Canlı Hayvan Borsası Projemizin lansmanını tanıtmak için, basın toplantısı düzenledik.
Toplantıya Meclis Başkanımız, Meclis Üyelerimiz, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Kayseri’de faaliyet gösteren medya temsilcileri katıldı.
Yönetim Kurulu Başkanımız Recep Bağlamış, konuyla ilgili olarak şunları söyledi.
Bildiğiniz üzere şu an mevcutta Karpuzatan Bölgesinde Borsamıza ait Canlı Hayvan pazarı faaliyet göstermektedir.
Ancak mevcut Canlı Hayvan Borsası Kayseri’nin ve Bölgenin ihtiyacını karşılamamaktadır. Hem fiziki olarak yetersiz hem de kapasite olarak Kayseri’ye yetmemektedir.
Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Olarak göreve geldiğim günden beri çeşitli projeler üzerinde çalışmaktayız. Bunlardan en önemlilerinden biride Canlı hayvan borsası ve pazarı.
Biliyorsunuz ki ilimiz Et ve et ürünleri üretim merkezi, Kayseri olarak Et ürünleri üretimin de önemli bir paya sahibiz. Ancak ilimiz de hayvan yeterli ve ulusal anlamda hitap edecek bir hayvan pazarımız yoktu ve üreticilerimiz bu anlamda sıkıntılar yaşıyordu. Yapacağımız bu proje ile birlikte Kayserimiz Tedarik sürecinde Üretimi sürecine kadar tüm süreçlerin bütünleştirildiği bir hayvancılık merkezi olacaktır.
Yani Besilik hayvan üretimi üretilen hayvanın pazarlanması, mezbacılık faaliyetleri ve daha sonrasında Kavurma Pastırma sucuk gibi nihai ürünlerin ortaya çıkacağı kompleks bir hayvancılık merkezi konumuna geleceğiz.
Projenin besicilerimize kazandıracağı avantajlar söz konusu; kayıt dışılık gibi bu proje ile kayıt dışılığın önüne geçeceğiz. Yine en önemli avantajlarından biri fiyat dengesi Pazar olmadığı için fiyat dengesi yakalanamıyordu. Borsamızın pazarıyla birlikte Üreticilerimizin önünü görebileceği dengeli bir sisteme geçilecek. Diğer bir avantajı ise üretimin arttırılması Üreticimizin pazara kolay ulaşımı ve fiyat öngörülebilirliği nedeniyle Üretim artacak ve Kayseri Besilik hayvan üretiminde de ön sıralara çıkacaktır.
Kayseri Ticaret Borsası olarak bizler de bu sürecin sağlıklı yürütülmesi adına hem üretici hem tüketicinin yanında olacak bu sistemin garantörü olacağız.
Kayseri Ticaret Borsası Yönetimi olarak göreve geldikten sonra yaptığımız çalışmalar da Kayseri Hayvancılığının böyle bir ihtiyacı olduğunu tespit ettik ve, gerekli fizibilite çalışmalarını yaptıktan sonra proje çalışmalarına başladık.
Projeyi hazırlamadan önce, Türkiye’de faaliyet gösteren çeşitli canlı hayvan borsalarını Edirne, Çorum, Afyon gibi şehirleri inceledik. Oralardaki eksiklikleri tespit edip, bize uygun modern bir proje hazırlattık.
Projenin yapılacağı bölge; Kocasinan ilçesi Buğdaylı mahallesindedir. Arazinin tapusu kurumumuz tarafından bedeli ödenerek devir alınmış olup toplam; 7 Bin 688 metrekaredir.
İlimize ve Borsamıza yakışacağını düşündüğümüz, bölgemizin en büyük Canlı Hayvan Borsası ön projelendirme safhası tamamlanarak, yapım aşaması başlatılmıştır.
Canlı Hayvan Borsamızda hayvan satış yerleri, üreticilerin ve borsa yetkililerinin kullanacağı idari bina, üreticilerin kullanacağı sosyal donatılar, hayvan satışı için gelen üreticilerin hayvanlarını aynı gün satamadığı taktirde hayvanlarının barınacağı yer ve konaklayacakları pansiyon planlanmıştır.
Canlı Hayvan Borsamız 1500 Büyükbaş hayvan ve 1000 küçük baş hayvan kapasitesine sahiptir. 80 kişilik modern satışların yapılabileceği mezat salonu yine geleneksel satıların yapılabileceği satış alanlarına sahip olacaktır. Bölgesel ve ulusal anlamda en yenilikçi ve son sistemle donatılmış bir Pazar olacaktır.
İnşallah bu modern Kayseri’ye yakışır tesisin 2020 Haziran ayına kadar bitirip faaliyete geçirmeyi düşünüyoruz.

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel