Başkan Bağlamış Müsiad’ın Konuğu Oldu

Detaya Git Arşiv

Kayseri Ticaret Borsası Heyeti İzmir Fuarında

Detaya Git Arşiv

ATO BAŞKANI BARAN'I BORSAMIZDA AĞIRLADIK

Detaya Git Arşiv

Başkan Bağlamış Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Hakem Ruhsatnamesi Aldı

Detaya Git Arşiv

Kayseri Ticaret Borsasından Kayseri Şekere Tam Destek

Detaya Git Arşiv

Ziraat Odaları İle İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

Detaya Git Arşiv

Kayseri Ticaret Borsası ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı İşbirliği Protokolü İmzaladı

Detaya Git Arşiv

KAYSERİ ŞEKER’DEN KAYSERİ TİCARET BORSASINA ZİYARET

Detaya Git Arşiv
 • 1. BUĞDAY YEMLİK: ED: 2.40 - EY: 2.45

 • 2. ARPA: ED: 2.25 - EY: 2.30

 • 3. MISIR: ED: 2.50 - EY: 2.60

 • 4. UN (50KG): ED: 150.00 - EY: 155.00

 • 5. KEPEK: ED: 1,90 - EY: 1,92

 • 6. AYÇEKİRDEĞİ SİYAH (ÇİN) (YERLİ): ED: 15.00 - EY: 16.00

 • 7. AYÇEKİRDEĞİ BEYAZ (YERLİ): ED: 7,00 - EY: 8.00

 • 8. AYÇEKİRDEĞİ ELEK ALTI: ED: 4,00 - EY: 5.00

 • 9. KABAK ÇEKİRDEĞİ (İTHAL): ED: 14:00 - EY: 18.00

 • 10. KABAK ÇEKİRDEĞİ (YERLİ): ED: 24.00 - EY: 30.00

 • 11. KABAK ÇEKİRDEĞİ ELEK ALTI: ED: 22.00 - EY: 24.00

 • 12. TAVUK YUMURTASI: ED: 0.45 - EY: 0.55

 • 13. SUCUK (KDV Dahil): ED: 68,40 - EY: 85.86

 • 14. PASTIRMA KARAPARÇA (KDV Dahil): ED: 102.60 - EY: 124,20

 • 15. PASTIRMA TAKIM (KDV Dahil): ED: 124.20 - EY: 135.00

 • 16. SÜT İNEK ÇİĞ: ED: 2,60 - EY: 2.95

 • 17. DANA ETİ KARKAS: ED: 41.00 - EY: 42.00

 • 18. SIĞIR ETİ KARKAS (İNEK KARKAS): ED: 37.00 - EY: 38.00

 • 19. KUZU ETİ KARKAS: ED: 48.00 - EY: 49.00

 • 20. KUZU ETİ KARKAS(SÜT KUZUSU): ED: 51.00 - EY: 52.00

 • 1. Chicago Mercantile Exchange (CME) - Live Cattle (Canlı Sığır) BİRİMİ: 1 Pound (0,45359 Kg) FiyatıChicago Mercantile Exchange (CME) - Live Cattle (Canlı Sığır) BİRİMİ: 1 Pound (0,45359 Kg) Fiyatı: ED: 3.46 $ (8.47) ₺ EY: 1.15 $ (8.55) ₺

 • 2. Chicago Board of Trade (CBOT) - SRW Wheat (Kırmızı Yumuşak Buğday) BİRİMİ: 1 Bushel (27,22 Kg) Fiyatı: ED: 6.32 $ (46.97) ₺ EY: 6.44 $ (47.87) ₺

 • 3. Chicago Board of Trade (CBOT) - Soybeans (Soya) BİRİMİ: 1 Bushel (27,22 Kg) Fiyatı: ED: 12.95 $ (96.25) ₺ EY: 13.21 $ (98.19) ₺

 • 4. Chicago Board of Trade (CBOT) - Rough Rice (Sert Pirinç) BİRİMİ: 1 Cwt (45,40 Kg) Fiyatı: ED: 12.47 $ (92.69) ₺ EY: 12.75 $ (94.77) ₺

 • 5. Chicago Board of Trade (CBOT) - Oats (Yulaf) BİRİMİ: 1 Bushel (17,20 Kg) Fiyatı: ED: 4.73 $ (25.72) ₺ EY: 3.63 $ (26.98) ₺

 • 6. Chicago Board of Trade (CBOT) - HRW Wheat (Kırmızı Sert Buğday) BİRİMİ: 1 Bushel (27,22 Kg) Fiyatı: ED: 5.94 $ (44.15) ₺ EY: 6.06 $ (45.04) ₺

 • 7. Chicago Board of Trade (CBOT) - Corn (Mısır) BİRİMİ: 1 Bushel (25,40 Kg) Fiyatı: ED: 4.73 $ (35.16) ₺ EY: 4.86 $ (36.12) ₺

Duyurular

Sucuk 2020 FiyatlarıDetay

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN KANOLA ÜRETİCİLERİNE MÜJDE…


Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Tekirdağ programı kapsamında Hayrabolu ilçesindeki Dambaslar Mahallesi'nde kanola ve buğday hasadına katıldı. Pakan Pakdemirli burada yaptığı konuşmada, kanola tohumunun bundan sonra yüzde 50'sini Bakanlık olarak biz karşılayacağız dedi.

Memleketin 4 bir tarafında, 4 mevsimde, 7 ayrı bölgede üretimin devam ettiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, "Buğdayda Türkiye'nin bazı illerinde problemler olduğunu ancak Trakya'da bugün hem kanola hem de buğday tarlasında hasat yapacaklarını belirtti."

Kanolanın artık hakkını teslim etmemiz lazım diyen Bakan Pakdemirli, "Şöyle bir hesap yapalım, çok basit. Bugün eğer ayçiçeği yerine kanola eksek Türkiye kendi kendine yeterliliğine kavuşacak. Yani ayçiçeğinde ortalama dekarda 100 kilogram yağ alırken kanoladan 150 kilogram almamız mümkün. Kanola kendi kendine yeterlilik anlamında son derece önemli." diye konuştu.

Pakdemirli, pandemi ve kuraklık risklerinin yaşandığı bir yıl içinde olduklarını ifade ederek şöyle konuştu:

"Ayçiçeği Türkiye'nin bir kültürü. Hem üretim hem tüketim kültürü ama bir yandan da kanola üretimine, bu kadar sağlıklı bir yağın üretimine daha fazla değer vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Çiftçi açısından da üretici açısından da önemli derecede artıları olan bir ürünümüz. Kanolanın oluşan fiyatları itibarıyla baktığımız zaman çiftçinin hem kanolada hem de hububat ve buğdayda yüzü gülüyor. Son yıllarda artan desteklerin yanında bir de üretici dostu politikaları devreye koymamızla, hasat zamanından önce açıklanan fiyatlarla, TMO'nun alım fiyatlarıyla üreticimizin yüzünü güldürmeyi başardık. Allah'a şükürler olsun bugün itibarıyla hem kanolamızda hem buğdayımızda bölgemizdeki çiftçilerimizin hiç bir üründen şikâyetinin olmadığını düşünüyorum."

KANOLA TOHUMUNUN %50'Sİ BAKANLIKTAN…

Hasadın çiftçilere bereketli olmasını dileyen Pakdemirli, "Kanolayla ilgili şöyle bir müjde vermek isterim; kanola tohumunun bundan sonra yüzde 50'sini Bakanlık olarak biz karşılayacağız."

Bakan Pakdemirli, daha sonra biçerdövere binerek hasada katıldı.


Detay

Yeni Üretim Teknikleri İle Üreticilerimizin En Doğru Yatırımı Yapmaları İçin Yönlendiriyoruz


​İlimiz Kocasinan İlçesi Cırgalan Mahallesinde  uzun süredir çilek üretimi yapan Üreticimiz Haşmet SÖNMEZ ve kızı Ziraat Teknikeri Saniye ÖNEY'in bahçesini Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Abdülaziz YILDIRIM ile birlikte ziyaret eden il Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, üreticimizin topraksız tarım yöntemiyle kokopitte (Hindistan cevizi kabuğu) çilek üretimi uygulamasını bitki gelişimini ve meyve verimini yerinde inceledi.  

Şahin üretici ile yaptığı sohbette; yeni üretim teknikleri, tür ve çeşitler ile sürekli yenilik gerektiren uygulamaların önem arz ettiği tarım sektöründe gerek vatandaşımızın yerinde kapasitesine göre en doğru yatırımı yapması,  gerekse başarılı üreticilerimizin doğru uygulamalarının halkımıza tanıtılmasının önemine vurgu yaptı.

              

Ardından yurt dışında ve diğer illerde başarı ile üretilen ancak ilimizde tanınırlığı daha az olan yeşil fasulye çeşidinin İlimizdeki üreticilerimize tanıtımını yapmak amacıyla kurumumuzca tohum tedariği sağlanan Cırgalan Mahallesindeki üreticimiz Ömer Faruk SEVER'in bahçesi ziyaret edildi.

Üreticimiz bahçesinde dönem dönem yapılan kontrol ve fenolojik gözlemlerin olumlu seyri neticesinde hasada gelen ürünleri yerinde inceleyen İl Müdürümüz Üreticiden bilgi aldı. Üreticimiz daha önce tanımadıkları bu çeşidin hem ürün görselliği hem lezzet itibariyle beklentilerinin üzerinde olduğunu belirtti ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelinin kendilerini sürekli ziyaret ederek tavsiyelerde bulunduğundan dolayı teşekkür etti.

 


Detay

Yerli ve Milli Çeşitlerimizin Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın Projesinin Saha Kontrolleri Yapıldı


​"Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın" sloganıyla yola çıkılarak Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile  Türkiye  Tohum  Sanayicileri  ve  Üreticileri  Alt  Birliği  (TSÜAB)  arasında 12.12.2019  tarihinde  imzalanan  protokol  kapsamında Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü' ne  bağlı  olarak  faaliyet gösteren Enstitü Müdürlükleri ile TSÜAB'a üye özel sektör firmaları tarafından tescil ettirilen yerli ve milli çeşitlerin çiftçi şartlarında demonstrasyon çalışmaları 2019-2020 üretim sezonunda ilimizde ilk kez İl Müdürlüğümüz aracılığı ile Bünyan İlçesinde başlatılmıştı.

2020-2021 üretim sezonunda yelpaze genişletilerek, çalışmalarımızda daha fazla ilçemizin ve daha çok çiftçimizin Yerli ve Milli Tohumlarla tanışması için faaliyetlerimize Develi, Kocasinan, Özvatan, Felahiye ve Melikgazi İlçelerimiz de dahil edilmiştir.

İlimizde; Kahramanmaraş Doğu Akdenız Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinatörlüğünde; Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce tescil edilen REİS ekmeklik buğday çeşidi, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce tescil edilen NACİBEY ekmeklik buğday çeşidi, Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce tescil edilen AYŞEHANIM tritikale çeşidi, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce tescil edilen ÇİFTÇİ çemen çeşidinin ekilişi 5 dekarlık alanlarda Kocasinan İlçemizde gerçekleştirilmişti.

Hasat öncesi dönemde ilimiz için proje koordinatörlüğünü yürütmekte olan Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tarla Bitkileri Bölümünde görev yapmakta olan Doç. Dr. Rukiye KARA ve Dr. Mehmet Fatih YILMAZ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğümüz ile Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personellerinin katılımı ile ekimi yapılan çeşitlerle ilgili hasat öncesi kontroller gerçekleştirildi.

 


Detay

Kuru Fasulye' de: Tohum Bakanlıktan, Yüksek Verim Üreticimizden


​İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet DEMİRBAŞ ve Yeşilhisar İlçe Müdürü Salih BEKTAŞ ile birlikte Yeşilhisar Gülbayır Mahallesi üreticilerinden %75 hibeli tohum alan Ali CEBECİ' nin Kuru Fasulye ekimi yaptığı tarlada incelemelerde bulunarak İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanları ve üreticimizden ürünün gelişimi ile ilgili bilgiler aldı.

İl Müdürümüz Mustafa Şahin yaptığı açıklamada; "Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu "Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi" kapsamında ilimizde özellikle yemeklik dane baklagillerin üretimin artırılması için geçen yıl başlattığımız projelerin devamı olarak bu yıl da % 75 hibeli 9000 kg. Kuru Fasulye tohumunun Yeşilhisar İlçemizde 67 üreticimize dağıtımını gerçekleştirdik.

Bakanlığımızdan almış olduğumuz desteklerle 50 ton ve üzerinde bir miktar tohum tedariki yaptık. Tohum tedariki yaparken özellikle bölgemizde adapte olmasını görmek ve piyasada yerli ve milli çeşitlerimizin kabulünü göstermek amacıyla bu senede bir önceki senede olduğu gibi yerli bir çeşidimizi tercih ettik.  Geçen yıl İlimizde Türkiye'de birim alandan alınabilecek en yüksek verimlerden birini aldık. Talas'taki üretimi yapılan yerli ve milli olan çeşidimizden dekarda 540 kilogram civarında verim alındı. Bu bölgede de yapacağımız üretimle aynı şekilde yüksek bir verim almayı hedefliyoruz.

Yeşilhisar Bölgesi Kayseri'nin en önemli fasulye ekilişlerinin yapıldığı yerlerden bir tanesi. İlimiz genelinde 2021 üretim sezonunda yaklaşık 32.000 dekar alanda Kuru Fasulye ekimi yapılmış olup bunun 15.000 dekarı Yeşilhisar İlçemizde bulunmaktadır. Türkiye'de en önemli fasulye üretim alanlarından biri olmaya doğru gidiyoruz. Kayseri olarak hedefimiz alan artışından ziyade daha rantabl üretim yaparak hem ülkemize hem de üreticimize katkı sağlamak.

Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Çünkü %75 hibe desteği ile vermiş olduğunuz tohumlarımızın tamamında üreticimizden gerçek anlamda olumlu bir geri dönüş alıyoruz. Bütün üreticilerimiz bunun çok yerinde bir karar olduğunu ve bu proje uygulamalarının devam etmesini talep ediyorlar. Bizde tabandan aldığımız bu bilgileri üst makamlara iletmeye çalışıyoruz.

Kayseri'de; Erciyes'in serin esen rüzgârı ve soğuk sularıyla gerçekten lezzetli fasulyeler üretmeye başladık. Üreticimizin ve bizim isteğimiz üretimi daha da arttırarak kuru fasulyede de ihracatçı bir ülke olabilmek" ifadelerini kullandı.


Detay

İL İÇİ HAYVAN SATIŞLARI ARTIK DİJİTAL ORTAMDA YAPILABİLECEK


Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hayata geçirdiği e-tarım platformu ile il içi hayvan alım ve satımları dijital ortamdan yapılabilecek.

Bakanlığın birçok hizmetinin dijital ortamda yapılabildiği https://etarim.gov.tr/ platformuna yeni bir işlerlik daha kazandırıldı.

İl içinde hayvanlarını dijital ortamda pazarlamak isteyen üreticiler, https://etarim.gov.tr/ sayfasında bulunan "Hayvan Satış Bildirimi" butonuna tıklayarak işlem yapabilecekler.

Satıcı, gerçek kişi ise TC kimlik numarasıyla tüzel kişi ise vergi kimlik numarasıyla sisteme girerek hayvan satışı yapmak istediği işletmeyi seçecek.

Alıcının şartları sağlayıp sağamadığı sistem üzerinden kontrol edilecek. Alıcının şartları sağladığı durumda satıcı satmak istediği hayvanları sistem üzerinden seçecek. Seçim listesinde karantina ve kısıtlama tedbiri olan hayvanlar kırmızı ile gösterilecek. Küpesi olmayan hayvanın seçimine izin verilmeyecek.

Seçim işleminin ardından satışı yapılmak istenen hayvanlar listelenerek alıcının telefonuna mesaj olarak gidecek. Alıcı, alış işlemini kabul ederse satışa konu hayvanlara ilişkin bilgileri kendi hesabında görecek. Böylece il içi hayvan satış bildirimi tamamlanmış olacak.


Detay

2021 Yılı Hasat Sezonu Tüm Üreticilerimize Hayırlı ve Bereketli Olsun


​Dünyamızda ve bilhassa Ülkemizde insan beslenmesinde en büyük temel gıdanın tahıl ve tahıl ürünleri olduğu herkesin malumudur.

Ülkemizde ve İlimizde kuraklığın olumsuz etkilerinin çok şiddetli bir biçimde hissedildiği bu yıl, dane kaybının önlenmesinin önemi artmıştır. Özellikle hububat tarımının kuru tarım alanlarında yapıldığı ilimiz genelinde düşük yağışlar nedeniyle buğdayda verim kaybı beklenmektedir. Bununla birlikte hasat sırasında oluşacak dane kaybı ile birlikte kuraklığın etkileri daha da fazla hissedilecektir.

İl Müdürümüz Mustafa Şahin 2021 Yılı hasat sezonu için yaptığı açıklamada "Milli servetimizin heba olmaması adına çiftçilerimizin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ile diğer ürünlerin, biçerdöverlerle hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarını önlemek üzere, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2021 Yılı hasat döneminde de İl ve İlçe Müdürlüğümüzce görevlendirilen 18 ekip ve 105 teknik personel tarafından hasat sırasında biçerdöver kontrolleri yapılacaktır.

Hasat sırasında oluşabilecek dane, sap ve saman kayıplarını azaltmak amacıyla biçerdöver sahipleri ve operatörleri ile birlikte çiftçilerimizin de özverili bir şekilde hareket etmeleri gerekmektedir. Çiftçilerimiz hem ülke hem de kendi ekonomileri açısından meseleye daha duyarlı yaklaşarak; operatör belgesi olmayan sürücülere biçim yaptırmamalı, tarlasına giren biçerdöveri sürekli kontrol altında tutup, dane kaybına sebep olan operatörleri İl ve İlçe Müdürlüklerine bildirerek yetkililerden yardım istemelidirler.

Hasat öncesinde ve hasat sırasında Kayseri İli Mülki Hudutları Dahilinde 2021 Yılı Biçerdöver Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesi ile İlgili Valilik Tebliği kapsamında; 2021 hasat döneminde İlimizde müsaade edilebilir dane kayıp oranı %1 olarak uygulanacak ve bu oranı geçen biçerdöver operatörleri hakkında işlem yapılacaktır. Bununla birlikte biçerdöver operatörleri, biçerdöver sahipleri ile ürün sahiplerinden ekte belirtilen hususlara uyulması istenecektir. Tüm üreticilerimize hayırlı ve bereketli bir hasat sezonu olmasını diliyorum" dedi.

Biçerdöver Kontrol Hizmetleri Valilik Tebliği için tıklayınız... 


Detay

Çiğ Süt Destek Ödemeleri Esasları Belli Oldu


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Çiğ Süt Desteği ve Süt Piyasasının Düzenlenmesi Uygulama Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak 2021'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.Tebliğle çiğ süt üretimi ve kalitesi ile uygulanan hayvancılık politikalarının etkinliğinin artırılması, çiğ süt üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması ve yetiştiricilerin desteklenmesi amaçlanmaktadır. 


Düzenleme, Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2021-2022'de Yapılacak Çiğ Süt Desteği ve Süt Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Karar'da yer alan destekleme ödemelerine ilişkin usul ve esasları kapsamaktadır. 


​​​​​​​Buna göre, çiğ süt desteği ve süt piyasasının düzenlenmesi için gerekli kaynak, bütçede hayvancılığın desteklenmesi için ayrılan ödenekten karşılanacaktır.


Destek, ürettiği çiğ sütü, süt işleme tesislerine, fatura-makbuz karşılığında kendisi, üretici ve yetiştirici örgütü vasıtasıyla satan ve Bakanlık Süt Kayıt Sistemi (BSKS) Veri Tabanı'na aylık olarak kaydettiren bir üretici ve yetiştirici örgütüne üye ya da ortak yetiştiricilere ödenecektir. 


Üretmiş olduğu çiğ sütü, üretici örgütleri aracılığıyla süt ürününe çevirerek Et ve Süt Kurumuna satan üreticiler desteklemeden yararlanacak. Desteklemede, 1 kilogram süt ürünü eş değeri süt miktarı esas alınacaktir. 


Çiğ süt desteklemesinden yararlanacak işletme ve sütün elde edildiği hayvanların TÜRKVET'e kayıtlı olması gerekmektedir. 


Göçer hayvancılık yapan yetiştiriciler, süt üretimi yaptığı ayda, ürettiği süt miktarının tespiti için gittikleri yerin Bakanlık il veya ilçe müdürlüğüne başvuracaktır. 


Tebliğde yer alan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğu için hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce, haciz-icra, temlik ve benzeri işlemler yapılmayacaktır. 


Destekleme ödemelerinin amacına uygun ve gerçek hak sahiplerine yapılması için, il müdürlüğü gerekli tedbirleri alacaktır. 


Çiğ süt desteğinde, üretici veya yetiştirici örgütlerine verilen yetki, görev ve sorumlulukları zamanında yerine getirmeyerek yetiştiricinin mağduriyetine yol açan örgütler, mağduriyetin giderilmesinden sorumlu olacaktır. 


İdari hata sonucu yapılan fazla ödemeyi kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içinde iade etmeyenler 5 yıl hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacaktır. 

İlgili yönetmelik için TIKLAYINIZ

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.


Detay

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ TARIM VE HAYVANCILIKTA YENİ DESTEK MÜJDELERİYLE TUNCELİ’DE…


Bazı ziyaretlerde bulunmak üzere Tunceli'ye gelen Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Vali Mehmet Ali Özkan'ı makamında ziyaret ederek, kentteki yatırımlarla ilgili bilgi aldı.

Bakan Pakdemirli, ziyaretin ardından Valilikte düzenlediği basın toplantısında, tarımın stratejik bir sektör olduğunu, Tunceli'deki tüm kırsal kalkınma yatırım projelerini kabul edeceklerini söyledi.

Tunceli'ye de 81 ile yaptıkları işlerin ayarında ve ötesinde bir hazırlıkla geldiklerini ve kenti önemsediklerini ifade eden Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Tunceli'nin en önemli taleplerinden bir tanesi, afet konutları kapsamında bakanlığımızdan talep edilen yerdi. Bunu da Sayın Valimizle yapılan toplantı sonucu afet konutları için bu yerin tahsisine karar vermiş bulunmaktayız. Bitkisel üretimi burada geliştirmek son derece önemli ve 5 yeni proje başlatıyoruz. 5 bin 600 dekar alanda fasulye ve nohut ekilişi, 10 bin dekar alanda buğday ekilişi, 6 dekar alanda yonca, korunga ve yulaf ekilişi ve kaba yem üretimi yani aslında bitkisel üretimin toplamında geliştirilmesi için ne gerekiyorsa bunların hepsini de uzun uzadıya konuştuk. 45 bin dekar alanda da mera ıslah projesi yapacağız."

"TÜM KIRSAL KALKINMA YATIRIM PROJELERİNİ KABUL EDECEĞİZ"

Pakdemirli, kırsal kalkınma yatırımlarına yönelik yapılacak projeleri bakanlık olarak desteklediklerini belirterek, 22 yılda yapılandan daha fazla mera ıslahını bu sene Tunceli'de yapacaklarını dile getirdi.

Bu alanda kente 2,5 milyon liralık bir kaynak ayırdıklarını aktaran Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Kırsal kalkınma yatırımları destekleri, 13. etap yatırımları kapsamında da 15,2 milyon lira Tunceli'ye ayırdık. Tüm Tuncelililere sesleniyorum, kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme kapsamında bize ne proje verirlerse bu projelerin eksiği olmadığı sürece ki biz bunlara da yardımcı oluruz. Tüm projeleri kabul edeceğiz. Bunların da bütçelerini özel ayırdık, bir kenarda duruyor. Yine 2 milyon lira kaynak ile proje hayata geçireceğiz. Ceviz, badem bahçelerinin kurulması, 10 tane bal ormanı kurulması, yine yem bezelyesi ekilişleri, 630 dekar alanda ve yaylalarımızda yaylacılık merkezlerinin oluşturulması ile bu yaylalar ve meralardaki yollar konusunda bunların svatlarının yapılması ve şartlarının iyileştirilmesi konusunda ilimize destek olacağız."

"ÇİFTÇİLERE SÜT SAĞIM MAKİNESİ VE SÜT SOĞUTMA TANKI DESTEĞİ VERİLECEK"

Hayvancılık alanında da desteklerinin süreceğini vurgulayan Pakdemirli, Çemişgezek ilçesinde de Menengiçlere Antep Fıstığı Aşılama Projesi'nin devam edeceğini anlattı.

Bu konuda Tunceli ekonomisine 15 milyon lira ek gelir sağlanmasını hedeflediklerini söyleyen Pakdemirli, şunları paylaştı:

"Çiftçilerimize 100 süt sağım makinesini yine 25 süt soğutma tankını dağıtıyor olacağız. Her yerde olduğu gibi hayvancılık alanında da Tunceli'mize pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz. Bedava suni tohumlama hizmetimiz başlıyor. Düve alım desteği için yine 45 üreticimize 1,5 milyon lira civarında bir hibe vereceğiz. Tunceli'de Akkaraman koyununu soy kütüğü kapsamına dâhil ediyoruz. Anaçlara 100, koç ve teke olanlara da 500 lira destek vereceğiz. Arı üreticilerimizin alet ve ekipman alımına hibe veriyoruz. Köy içi kılcal sulamalarına da destek olacağız. En azından önümüzdeki sene içinde bu işin bütçesini bu seneden tahsis edip sene sonuna yakın il özel idaremizin bütçesine devrederek, önemli bir mesafe almayı hedefledik."

Pakdemirli, hayvancılık hibeleriyle kente destek olmayı hedeflediklerini dile getirerek, ormancılık alanında da 580 bin fidanı bu yıl kentte toprakla buluşturacaklarını bildirdi.

"HER KÖYE, HER HANEYE AŞ GİRECEK, İŞ GİRECEK"

Yaklaşık 2 milyon fidanı da kentte üreteceklerini kaydeden Pakdemirli, 400 bin lira civarında olan ve orman köylüsüne verilen ORKÖY kredi desteğini de 2 milyon liraya çıkardıklarını anımsattı.

Pakdemirli, "Çok önem verdiğim bir konu var. Gelir getirici tür ağaçlandırmalarında, belli bir süre, 3 sene kadar orman bakımını yapıyor. 3 sene sonra 'şu kadar ağaç senin' diye köylüye tahsis ediyoruz. Bunun önemi şu, her köye, her haneye aş girecek, iş girecek demektir. Yani Tunceli'nin bir köyünde olan kardeşimizin başka bir yere gitme ihtimali olmayacak, istemeyecek zaten. Tunceli'de aşağı yukarı 300 orman köyümüz var. 1,5 milyon fidan dikerek, 3 sene bakacağız ve 3 seneden sonra da diyeceğiz ki bu ağaçlar sizin, size tahsis edilmiş durumda." diye konuştu.

SULAMA ALANINDA 9 MÜJDE…

Sulama alanındaki çalışmalara da değinen Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sulama alanında tam yarım milyarlık 9 müjdemiz var. Çemişgezek Cevizlidere Barajı inşaatı ihalesini şubatta yaptık. Burada 28 milyon metreküp su birikecek ve 30 bin dekar alan sulanıyor olacak. Yine Çemişgezek Göleti ve sulamasını da inşallah 2022 sonu itibarıyla tamamlayacağız. Burada 2 bin dekarın üzerinde bir arazi sulaması var. Ovacık Havaçor regülatörü ve sulamasını yatırım programına teklif ediyoruz. Burada da 30 bir dekar üzerinde modern sistemli bir sulama söz konusu. Bu da aşağı yukarı 150 milyon liralık bir yatırım. Cevizlidere Barajı sulamasının projesini tamamlıyoruz. Tamamlar tamamlamaz bunu da yatırım programı içine alacağız. Burada da 30 bin dekar arazi, cazibeli borulu sistemle sulanıyor olacak. Akpazar sulamasında da güneş enerji sistemi kuruyoruz. 17 bin dekar arazi enerji maliyeti olmadan basınçlı borulu sistemle sulanacak. Bunun ihalesini de bu yıl yapacağız. Kaçarlar Göleti sulamasının eksiklerini tamamlayarak 6 bin 130 dekar alanda bunu da hizmete alıyoruz."


Detay

BaşkanHABERLER


Etkinlikler

Etkinlik Takvimi

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel