KAYSERİ TİCARET BORSASINDAN SARIOĞLAN ÇİFTÇİSİNE LABORATUAR DESTEĞİ

Detaya Git Arşiv

BAŞKAN BAĞLAMIŞTAN TAN “GAZİLER GÜNÜ” MESAJI

Detaya Git Arşiv

ALMANYA GIDA TARIM MÜSTEŞARI DR PETER BOHLEN'DEN KTB’YE ZİYARET

Detaya Git Arşiv

KTB 2019 YILI TUTAR BAZINDA EN ÇOK TESCİL YAPTIRAN ÜYELERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ

Detaya Git Arşiv

Başkan Bağlamış 2020 Yılı Pastırma Sucuk Üretimini Degerlendirdi

Detaya Git Arşiv

KAYSERİ’DE 2020 YILI İLK 8 AYINDA PASTIRMA SUCUK SATIŞ RAKAMLARI BELLİ OLDU

Detaya Git Arşiv

KTB’DEN İHTİYAÇ SAHİBİ OKULLARA MASKE VE DEZENFEKTAN YARDIMI

Detaya Git Arşiv

BAŞKAN BAĞLAMIŞ'TAN PANDEMİ DENETİMİ

Detaya Git Arşiv
 • 1. BUĞDAY YEMLİK: ED: 1.75 - EY: 1.78

 • 2. ARPA: ED: 1.34 - EY: 1.35

 • 3. MISIR: ED: 1.38 - EY: 1.40

 • 4. UN (50KG): ED: 120.00 - EY: 125.00

 • 5. KEPEK: ED: 1,25 - EY: 1,27

 • 6. AYÇEKİRDEĞİ SİYAH (ÇİN) (YERLİ): ED: 6.50 - EY: 10.00

 • 7. AYÇEKİRDEĞİ BEYAZ (YERLİ): ED: 7,00 - EY: 10.00

 • 8. AYÇEKİRDEĞİ ELEK ALTI: ED: 5,00 - EY: 6.00

 • 9. KABAK ÇEKİRDEĞİ (İTHAL): ED: 14:00 - EY: 18.00

 • 10. KABAK ÇEKİRDEĞİ (YERLİ): ED: 25.00 - EY: 33.00

 • 11. KABAK ÇEKİRDEĞİ ELEK ALTI: ED: 21.00 - EY: 25.00

 • 12. TAVUK YUMURTASI: ED: 0.30 - EY: 0.42

 • 13. SUCUK (KDV Dahil): ED: 54.00 - EY: 65.88

 • 14. PASTIRMA KARAPARÇA (KDV Dahil): ED: 86.40 - EY: 91.80

 • 15. PASTIRMA TAKIM (KDV Dahil): ED: 91.80 - EY: 93.96

 • 16. SÜT İNEK ÇİĞ: ED: 2,70 - EY: 2.80

 • 17. DANA ETİ KARKAS: ED: 33.50 - EY: 34.00

 • 18. SIĞIR ETİ KARKAS (İNEK KARKAS): ED: 30.00 - EY: 31.00

 • 19. KUZU ETİ KARKAS: ED: 45.00 - EY: 46.00

Duyurular

Pastırma 2020 FiyatlarıDetay

Sucuk 2020 FiyatlarıDetay

Kayseri’de Ürün Deseni Değişiyor


​İl Müdürümüz Mustafa Şahin, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Demirbaş ve İncesu İlçe Müdürü Bülent Temizsoy ile birlikte İncesu İlçesi Garipçe Mahallesinde bulunan çiftçilerimizden Mustafa Kafa' ya ait salçalık domates hasadına katıldı.

Kayseri olarak Erciyes'in eteklerinde çiftçilerimizin yoğun emek ve gayretleri sonucu    600 dekar alanda 6 bin ton domates yetiştirilmiştir. Çiftçilerimizin sözleşmeli olarak yetiştirmiş oldukları salçalık domatesler kepçe yardımı ile tırlara yüklenerek Konya başta olmak üzere birçok ildeki salça fabrikalarına gönderilmektedir.

İl Müdürümüz Mustafa Şahin hasatta yaptığı açıklamada: "Bu yıl ilçemizde birim alandan verim olarak ortalama 10 ton ürün alınmıştır. İncesu ilçemizde iklim ve toprak yapısıyla kaliteli domates yetiştiriciliğinin yapılabileceği ispatlanmıştır. Bugün hasatta da gördüğümüz gibi verim genel ortalama seviyesinde gerçekleşmektedir. Kurum olarak teknik ekibimizle bizler de üreticilerimizin alın terinin karşılığını alabilmesi adına onların yanında olacağız. Kayserimizi salçalık domates üretiminde de söz sahibi şehir yapma konusunda yoğun mücadele içerisindeyiz. Üreticilerimiz için bereketli bir sezon olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.


Detay

KURU KAYISI ALIM FİYATLARI BELLİ OLDU


BAKAN PAKDEMİRLİ:

"Kükürtlenmiş 4 Numara Kuru Kayısının Kilogramını 21 Liradan, Kükürtlenmemiş Olanını (Günkurusu) 23 Liradan Alıyoruz"

"TMO'ya Verilen Kuru Kayısı Alımı Görevi, Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk"

"Kayısı Üretimimiz 2002'ye Kıyasla 2019 Yılında Yüzde 170 Artış ile 847 Bin Tona Ulaştı"

"Dünya'da Kuru Kayısı İhracatında 1. Sıradayız"

"TMO'nun Kayısı Alımı Hem Fiyatlara Hem de İhracata İstikrar Getirecek"

Kuru Kayısı Alım Fiyatı Açıklanması programına videokonferans yöntemiyle katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kükürtlenmiş 4 numara kuru kayısının kilogramını 21 liradan, kükürtlenmemiş (günkurusu) olanını ise 23 liradan alacağız dedi.

Konuşmasında tarım ve bereket şehri, huzur ve vefa şehri, dünya kayısı başkenti Malatya'nın, emektar, vefakâr, çalışkan insanlarıyla bir arada bulunmaktan son derece mutlu olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli "Dünya'da kayısı üretimi, 550 Bin hektar alanda, yaklaşık 3,9 milyon tondur. Ülkemiz 1 Milyon 312 bin dekar alanda, ortalama 800 bin ton kayısı üretimi ile birçok üründe olduğu gibi kayısı üretiminde de Dünya'da 1'inci sırada yer almaktadır. Bu başarı elbette, Malatyalı çiftçilerimizin kurduğu modern kapama bahçelerden dünya standartlarının üzerinde elde edilen üretimlerle olmuştur. Bu gelişmelerin sonucunda, 2002 yılında 315 bin ton olan kayısı üretimimiz, 2019 yılında yüzde 170 artış ile 847 bin tona ulaşmıştır" diye konuştu.

DÜNYA'DA KURU KAYISI İHRACATINDA 1. SIRADAYIZ

Türkiye'nin, Dünya'da kuru kayısı ihracatında 1.sırada, taze kayısı ihracatında ise 2. Sırada olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli şöyle devam etti:

"2019 yılında kuru ve yaş olarak 290 milyon dolarlık kayısı ihracatı yaptık. Toplam tarımsal ihracatın da, yaklaşık %2'si kayısıdan gelmektedir. Bu gurur, Malatyalı kardeşlerimizin emekleri ve alın teriyle hâsıl olmuştur. Malatya'da 800 bin dekar alanda yapılan kayısı üretimi, 50 bin aileye gelir kapısı olmuştur. 2019 yılında, Malatya'da toplam kayısı üretimimiz 392 Bin ton, kuru kayısı üretimimiz 88 bin ton olmuştur. Dolayısıyla Malatya'mız; Türkiye'deki Kayısı'nın % 46,sını, kuru kayısının ise % 80'den fazlasını üretmektedir. İçinde bulunduğumuz yıl ise, yaşanan olumsuz iklim şartları nedeniyle kuru kayısı üretiminde geçen yılın bir miktar altında üretim beklemekteyiz"

SON 18 YILDA, KAYISI ÜRETİCİLERİNİN HER DAİM YANINDA OLDUK

Son 18 yılda, kayısı üreticilerinin her daim yanında olduklarını vurgulayan Pakdemirli "Bakanlık olarak verdiğimiz destek ve yatırımlardan bahsedecek olursak; dekara 19 Liralık mazot-gübre desteğine ilave olarak, dekara 10 Lira katı organik-organomineral gübre desteği veriyoruz. Dekara 35-70 Lira organik tarım, 20-40 Lira iyi tarım desteği veriyoruz.

Kayısı üretiminde de; standart fidan kullanımı için dekara 100 Lira, sertifikalı fidan kullanımında ise dekara 280 Lira destek veriyoruz. Küçük aile işletme desteği kapsamında ise dekara 100 Lira destek vermekteyiz. Ayrıca kayısı üretiminde biyoteknik mücadele için dekara 50 Lira destek vermekteyiz. Üretimi geliştirmeye yönelik sağladığımız bu destekler yanında, kayısıdan elde ettiğimiz ürünleri çeşitlendirerek katma değeri artırmak üzere; Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerimiz tarafından kayısı üreticilerimize ve sektöre, düşük faizli yatırım ve işletme kredisi ile finansman sağlıyoruz. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında, ayısı işleme ve pazarlama yatırımcılarına da, ayrıca hibe veriyoruz.

IPARD kapsamında; toplam 32 Projeye, 45 milyon Hibe verdik. Malatya'da ise bu kapsamda toplam 18 projeye, 22,5 milyon Lira hibe sağladık. Bunun yanı sıra çiftçilerimizi doğal afetlerden korumak amacıyla TARSİM kapsamında, poliçenin % 50'sini devlet olarak destekliyoruz. Ayrıca üreticinin genç ve kadın olması durumunda da poliçe destek oranını arttırıyoruz" açıklamasını yaptı.

TMO'YA VERİLEN KURU KAYISI ALIMI GÖREVİ, CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK

"Ülkemizin en önemli tarımsal ihracat ürünlerine değer kazandırmak ve üreticilerimizin daha fazla kazanç elde etmelerini sağlamak amacıyla TMO'ya, 27 Temmuz'da fındık, kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı alım görevi verilmiştir" diye konuşan Bakan Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü:

27 Temmuz'da fındık, 27 Ağustos'ta kuru üzüm fiyatlarını açıklayarak alımlara başladık. Kuru incir fiyatlarının ise üretici lehine seyretmesi nedeniyle piyasaları takip etme kararı aldık. Fındık, kuru üzüm ve kuru incir ürünlerinde TMO'ya alım görevi verilmesi, piyasa fiyatlarını üretici lehine yükseltmiş, buna paralel olarak ihracat fiyatları da yükselerek, ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlanmıştır. Böylece sadece üreticilerimizin değil, 83 milyon vatandaşımızın hakkı korunmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından TMO'ya verilen kuru kayısı alımı görevi, Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Diğer ürünlerde olduğu gibi kuru kayısıda da üretici lehine oluşturacağımız politikalarla piyasalarda istikrar sağlanacak ve kuru kayısımız dünya çapında değer kazanacaktır. TMO'ya alım görevi verilmesinden önce bir yandan da kuru kayısı için hazırlıklarımızı tamamladık.

TMO-TOBB Lidaş tarafından modern alt yapıya sahip ülkemizin ilk kuru kayısı lisanslı deposu, 5.000 ton kapasite ile lisansını alarak Perşembe günü itibariyle faaliyetlerine başladı. Ve kuru kayısı, lisanslı deponun faaliyete geçmesiyle birlikte diğer ihracat ürünlerine göre daha şanslı bir duruma kavuştu"

KÜKÜRTLENMİŞ 4 NUMARA KURU KAYISININ KİLOGRAMINI 21 LİRADAN, KÜKÜRTLENMEMİŞ OLANINI (GÜNKURUSU) 23 LİRADAN ALIYORUZ

Herkesin kuru kayısı fiyatlarını merakla beklediğini dile getiren Pakdemirli "O nedenle bu önemli günde tüm Malatya gibi bende çok heyecanlıyım. 2020 yılı 4 numara kuru kayısıyı; kilogram başına kükürtlenmiş için 21 Liradan, kükürtlenmemiş (günkurusu) için ise 23 Lirada alıyoruz.  Hayırlı, uğurlu, bereketli olsun. Günkurusu halkımızın daha çok tercih ettiği bir ürün. Bu çerçevede, Günkurusu üretimini artırmak, kükürtlemeyi azaltmak ve ihracat potansiyelini yükseltmek amacıyla Günkurusuna biraz fazla fiyat verdik.  Buradan, kuru kayısı fiyatını 21 Liranın altına düşürmemekte kararlı olduğumuzun altını özellikle çizmek istiyorum. TMO, üreticilerimiz tarafından arz edilecek kuru kayısının tamamını alabilecek bütçeye ve depo kapasitesine sahip olarak devreye girmektedir. TMO bu andan itibaren lisanslı depoda alımlara başlayacaktır.  Lisanslı depolar üzerinden yapılan alımlarda %2 stopaj vergisi ile % 2 SGK prim kesintisi muafiyeti olduğu düşünüldüğünde üreticilerimizin ton başına yaklaşık 85 Kuruş ilave kazancı da olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

TMO'NUN KAYISI ALIMI HEM FİYATLARA HEM DE İHRACATA İSTİKRAR GETİRECEK

Kayısının en büyük sorunlarından birinin iklimsel faktörler olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli "İklimsel faktörlere bağlı olarak rekolte istikrarsızlığı var. Çünkü bir yıl, 800 bin ton yaş kayısı olurken, diğer yıl 400 bin ton seviyelerinde kayısı ile karşılaşabilmekteyiz. Bu da fiyat istikrarsızlığına ve ihracat pazarlarımızda sorunlarına sebep olmakta. İnşallah TMO'nun kayısı alımı; hem fiyatlara hem de ihracata istikrar getirecektir. Ayrıca fiyat istikrarı, dünya kayısı piyasasında pazar payımızı artırarak, kayısının ihraç edilen miktarını da yıldan yıla artıracaktır.  İhracatçı firmalar iç piyasadaki bu fiyat istikrarı ile, bağlantı kurdukları ithalatçı firmalar üzerinden rekabet etmeyerek fiyat indirimine gidemeyeceklerdir" diye konuştu

 


Detay

Covid-19 Bilgilendirme Eğitimi


Degerli Üyelerimiz;
Kayseri Ticaret Borsası olarak, kurum doktorumuz Atilla Şahin tarafindan 22.09.2020 (yarin) Salı günü saat 15:00'de zoom programı üzerinden COVID-19 Bilgilendirme eğitimimiz bulunmaktadir. Siz değerli katılımlarınızı bekliyoruz. Aşağıdaki link uzerinden zoom programına erişim saglayabilirsiniz. 
NOT: Egitim baslama saatinden 15 dk once aktif olacaktir.
Katılım için tıklayınız.
Meeting ID: 443 818 3492
Passcode: 3366888


Detay

Kuru Fasulye Üretiminde Hedefimiz Türkiye’de İlk Üçe Girmek


Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Bakanımızın destekleriyle başlatılan  "Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında; yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime kazandırılması doğrultusunda yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Proje kapsamında belirlenen illerden biri olan Kayseri' mizde 2020 yılı Nisan ayında Talas İlçesi Alaybeyli Mahallesinde Ali SANCAK adlı çiftçimize 75 Da alanda %75 hibeli verdiğimiz tohumlar üretime dönüştü.

'Kuru Fasulye Hasat Tarla Günü'ne İl Müdürümüz Mustafa Şahin'in ev sahipliğinde eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, Talas Kaymakamı Yaşar DÖNMEZ, Talas Belediye Başkanı Mustafa YALÇIN, İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personelleri ve çok sayıda çiftçi katıldı. 

Katılımcılara bölgede yapılan tarımsal faaliyetler hakkında bilgiler veren İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN; '' Pandeminin ülkemizde görülmesinin hemen ardından Cumhurbaşkanımızın ve Bakanımızın talimatıyla stratejik ürünlerden Kuru Fasulye tohumunu 1 hafta içerisinde tedarik ederek çiftçilerimize dağıttık ve toprakla buluşturduk. Şimdi ise emeklerin karşılığını alma vaktidir. Çiftçimizin teknik ekiplerimiz ile beraber yaptıkları çalışmada kuru fasulyede 500 kg/da gibi ülke ortalamasının çok üstünde bir verim alınması sağlanmıştır. Kuru fasulye çeşidimiz yerli ve milli çeşit olan Üstün 42 çeşididir. Kayseri Kuru Fasulye üretiminde 7. Sıradayken hedefimiz Türkiye de ilk 3'e girebilmektir. Çiftçimize ve teknik personellerimize sağladıkları başarıdan dolayı teşekkür ediyorum.'' İfadelerini kullandı.

Eski Enerji Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner YILDIZ '' Cumhurbaşkanımızın Talimatı ile Pandemi Döneminden Ülkemizin en az zararla çıkabilmesi için tüm imkânlarla üreticimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz'' diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

#BizBizeYeterizTÜRKİYEM


Detay

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 10.09.2020 tarihli yazısı


İlgide kayıtlı yazıda, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nden (OECD) alınarak bir örneği ekte
sunulan e-postaya atıfla, 29 Eylül 2020 tarihinde (Paris saatiyle 12:00-13:30 arasında) "zoom"
platformu üzerinden "COVID-19 Krizi Üzerine Özel Sektör ile OECD Turizm Politikası Diyaloğu" adlı
etkinliğinin gerçekleştirileceği duyurulmaktadır.
Anılan yazıda devamla, OECD Turizm Komitesi ve Turizm İstatistikleri Çalışma Grubu üyelerinin,
bahsi geçen COVID-19 pandemisinin turizme etkilerinin azaltılmasını ve toparlanmayı hazırlayacak
politik tedbirlere ilişkin sanal toplantıya, özel sektör temsilcileriyle birlikte katılmaya davet edildiğinin
ifade edildiği belirtilmektedir.
Söz konusu toplantının amacının, COVID-19'un etkileri üzerine, turizm işletmelerinin ihtiyaçları,
öncelikli eylem alanları ve potansiyel politik çözümler konusunda sektör temsilcileriyle fikir
alışverişinde bulunmak için bir platform sağlamak olduğu ifade edilmektedir.
 


Detay

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan alınan 08.09.2020 tarihli karar


Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan alınan ilgi yazıda; 3. Tarım Orman Şurası'nda alınan kararlar neticesinde
Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) kurulmuş olup ilgili yazı ektedir.


Detay

Kullanılmayan Tarım Arazileri Çiftçinin Yüzünü Güldürüyor


​İl Müdürümüz Mustafa Şahin, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Demirbaş ve Talas İlçe Müdürü Murat Ürker ile birlikte Talas İlçesi Alaybeyli Mahallesinde 75 dekarlık alanda Bakanlığımız tarafından % 75' i hibe edilerek dağıtımı yapılan Kuru Fasulye tohumu yetiştiren çiftçimizin hasadına katıldı.

Pandemi nedeniyle çok zor bir süreçten geçtiğimizi dile getiren Şahin; "Cumhurbaşkanımızın tensipleri ve Bakanımızın talimatları ile ekilmedik bir karış yer bırakmamak için Buğday, Mercimek ve Kuru Fasulye tohumunu dağıttığımız ürünlerin hasadında da çiftçilerimizin yanındayız. Bugün burada yerli ve milli tohumdan oluşan kuru fasulye hasadında bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Ülkemizin dışarıya bağımlı kalmadan kendi ihtiyaçlarımızı karşılayacak seviyeye gelmesi adına elimizden geleni yapıyoruz. Müdürlüğümüz her zaman üreten çiftçimizin yanındadır. Hasadını yaptığımız bu tarlada verim ve kalitenin çok iyi olduğunu ve çiftçimizin aldığı verimden yüzünün güldüğünü görmekteyiz. Bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyoruz. Sürdürülebilir tarım için bundan sonrada üretmeye devam edeceğiz" dedi.

Ürün hasadını gerçekleştiren üreticimiz, Yerli çeşidimiz olan "ÜSTÜN 42" çeşidinden çok memnun olduğunu dile getirerek ürün desenindeki değişiklikle olumsuz hava şartlarından etkilenen Çerezlik Kabak Çekirdeğinde meydana gelen zarardan da etkilenmediğini söyledi. Ayrıca kuru fasulye tarımını önümüzdeki üretim sezonunda, bu yıl ki üretim yaptığı alandan daha fazla alanda yaklaşık 200 dekarlık bir alanda yapmayı düşündüğünü iletti. Bu kapsamda emeği geçen herkese teşekkürlerini arz eden çiftçimiz diğer yetiştiricilere de münavebe sistemine mutlaka kuru fasulyeyi eklemelerini tavsiye etti.


Detay

16,4 MİLYON TL LİSANSLI DEPO DESTEĞİ BUGÜN HESAPLARA YATIYOR


BAKAN PAKDEMİRLİ:

16,4 MİLYON TL LİSANSLI DEPO DESTEĞİ BUGÜN HESAPLARA YATIYOR

TMO, KURU ÜZÜM BEDELLERİNİ BUGÜN ÖDEDİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Lisanslı Depo Desteği kapsamında 16,4 milyon lira destek ödemesinin bugün yapılacağını açıkladı. Bakan Pakdemirli, TMO tarafından 456 üreticimize, 20 milyon lira değerinde kuru üzüm bedelinin de bugün hesaplarına yatırıldığını söyledi.

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada;

"Ticaret Bakanlığınca belirlenmiş ve Bakanlığımıza bildirilmiş 95 lisanslı depoya 2020 yılı ikinci dönem için toplamda, bugün 16,4 milyon lira, saat 18.00 itibariyle kira bedeli olarak ödenecek." dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) kuru üzümlerini teslim eden üreticilere de ödemeleri bugün yapıldı.

Açıklamayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptı.

7 Eylül itibarıyla ürünlerini teslim eden üretici sayısının 456 olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, "Toprak Mahsulleri Ofisimize 7 Eylül'den itibaren ürünlerini teslim eden 456 üreticimizin hesaplarına 20 milyon TL tutarındaki kuru üzüm bedeli bugün yatırılmıştır. Ürününü TMO'ya teslim eden üreticilerimize teşekkür eder, bereketli olmasını dilerim" ifadelerini kullandı.


Detay

BaşkanHABERLER


Etkinlikler

Etkinlik Takvimi

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram