_

Kayseri'de Yem Bezelyesi Denemesinde Başarı


​Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yüzde 75 hibe ile alınarak Kayseri'de ekimi yapılan yem bezelyesinin ilk hasadı yapıldı. Çiftçilerle hasat yapmaya giden Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, "Kayseri, Türkiye'deki en önemli yem bitkisi üretim merkezlerinden biri olacak" dedi.

 

Kocasinan ilçesine bağlı Hasanarpa Mahallesi'nde yapılan hasada Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürümüz Mustafa Şahin, Kocasinan İlçe Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Abdülaziz YILDIRIM, Hasanarpa Mahalle Muhtarı Ahmet KORAMAZ ve çiftçiler katıldı.

 

Önümüzdeki dönemde kaba yem açığını kapatmak için çalışacaklarını söyleyen İl Müdürü Mustafa Şahin; "Şu an Kocasinan ilçemize bağlı Hasanarpa Mahallesi'nde, bakanlığımızın ilimizdeki kaliteli kaba yem açığının kapatılması maksadıyla, yüzde 75 hibe ile sonbaharda verdiği, aynı zamanda yeni yem bitkisi tür ve çeşitlerinin tanıtılması amacı ile yaptığımız bir çalışmanın başındayız. Yaklaşık 2.500 dekara yetecek şekilde Yem Bezelyesi ve Macar Fiğini tedarik edip, bunun da 120 dekar kadarını Kocasinan ilçemize tahsis ettik.  İnşallah önümüzdeki süreçte ilimizdeki kaliteli kaba yem açığının kapatılması için var gücümüzle çalışacağız. Zaten işletmelerimizin kaba yem açığını biliyoruz ve bu karşılanamadığı taktirde işletme karlılığının önemli ölçüde düştüğünün bilincindeyiz. Gördüğünüz bu alanı bugün nasip olursa biçeceğiz. Bulunduğumuz alandaki yem bezelyesi, çok eski ve az bilinen ürünlerden birisidir. Kayseri'de biz bunun denemelerini yapmaya başladığımızda çiftçilerimizin bir kısmının acaba olur mu olmaz mı gibi çekinceleri oldu. Bugün burada Ziraat Odası Başkanımız, üreticilerimiz ve arkadaşlarımızla birlikte görüyoruz ki, teşhisimiz de, uygulama tekniğimiz de doğru. Bu alanda en azından bu döneme kadar boş kalacak sahayı tekrar kullanıma kazandırmış oluyoruz" dedi.

 

Şahin, birim alandan ne kadar verim alınabilirse o kadar karlı olacağını da belirterek, "Ülkemizdeki toprakları büyütebilme gibi bir şansımız yok. Biz birim alandan ne kadar çok verim alabileceğimizin peşindeyiz. Dolayısı ile bu tarla 10 dekarsa, 2 ürün kaldırdığımızda aslında biz 20 dekarlık bir tarla işlemiş oluyoruz. Bu da bizim için çok büyük bir kazanım. İlimize yeni bir yem bitkisi kazandırdığımız için çok büyük mutluluk duyuyorum. Üreticilerimize ve Ziraat Odası Başkanıma teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarda da yine bakanlığımızın ve bizlerin desteği ile kaliteli kaba yem açığının kapatılması için ne gerekiyorsa o yapılmaya devam edilecektir. Bunu yaptığımız zaman da göreceksiniz, Kayseri Türkiye'deki en önemli yem bitkisi üretim merkezlerinden biri olacak" ifadelerini kullandı.

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel