_

Kayseri’de 41018 Adet Kurban Kesildi


Dini bir vecibe olması yanında, ekonomik bir olgu olan Kurban Bayramı; Müdürlüğümüz ve diğer kamu kurumlarının almış olduğu önlemler çerçevesinde  geçirilmiştir.

Kurban bayramı öncesinde hayvan pazarlarında; pazara gelen hayvanların belgelerinin kontrolü, ekonomik kayıpların yaşanmaması ve hayvancılığımızın sürdürülebilir olması için dişi hayvanlarda ultrasonografi ile gebelik kontrolü,  hastalıkların bulaşma ve yayılması engellemek için dezenfeksiyon çalışması, görevli Veteriner Hekimlerimiz ile hayvanların sağlık kontrolleri yapılmış, HAYSAG uygulaması ile hayvanların durumlarının sorgulanarak yapılan  yol  kontrolleri ile de hayvan refahına uygun hayvan nakillerinin yapılması sağlanmıştır.

Kurban Bayramı öncesinde satış yapılması amacıyla; il dışına 593 adet büyükbaş, 3342 adet küçükbaş sevk edilmiştir. İlimize ise  57 adet büyükbaş, 1032 küçükbaş hayvanın sevk işlemi yapılmıştır.

Kurban Bayramı süresince; İl Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından tespit edilen  kesim yerlerinde, 120 görevli  Veteriner Hekim ile hayvan refahına uygun kesim yapılması, kesim öncesi ve kesim sonrası muayenelerinin yapılarak, halkımızın sağlıklı gıda tüketmesi sağlanmıştır.

İlimiz genelinde Kurban Bayramında; 3735 adet büyükbaş ile 1007 adet küçükbaş mezbahalarda, 1207 adet büyükbaş ile 1012 adet küçükbaş geçici kurban kesim yerlerinde, 11947 adet büyükbaş ile 22110 adet küçükbaş köylerde ve ev bahçelerinde olmak üzere, 16889 adet büyükbaş ile 24129 adet küçükbaş, toplam 41018 adet kurban kesilmiştir.

Alınan önlemler sayesinde; dini vecibelerini yerine getirmenin huzuru içerisinde bayramlarını geçiren vatandaşlarımızın, milli bir görev olan kesilen hayvanlara ait kulak küpelerinin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat edilerek düşürülmesi, düzenli ve gerçek bir hayvansal altyapı çalışması için önem taşımaktadır.

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel