_

KAYSERİ’DE 2020 YILI İLK 8 AYINDA PASTIRMA SUCUK SATIŞ RAKAMLARI BELLİ OLDU


KORONA VİRÜS PASTIRMA SATIŞLARINI VURMADI
Kayseri  Ticaret Borsası kayıtlarına göre yılın ilk 8 ayında 286 ton pastırma, 2 bin 260 ton sucuk işlem gördü. Son günlerde artan korona virüs salgınına rağmen pastırma ve sucuk  satışlarında artış olduğu görüldü.
Türkiye'nin çeşitli kentlerinde yapılmasına karşın adı Kayseri ile özdeşleşen, ünlü seyyah Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'n de "Kayseri'nin Lahm-ı kadit namı ile şöhret bulan kimyonlu sığır pastırması ve miskli et sucuğu hiçbir yerde yoktur. İstanbul'a hediye olarak gider" ifadeleriyle yer alan sucuk ve pastırma, sarımsağa, baharata ve bağırsağa gelen zamlara karşın, yılın son aylarına aynı fiyattan giriyor.
Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış konuyla ilgili şöyle konuştu. 
    Bu dönem Farklı İllerin pastırma ve sucuk üreticileri, Kayseri ile yarışmaya ve rekabete kalktılar. Kayseri'de pastırma ve sucuk, yüzyıllar ötesine dayanan ata sanatı ve dünyaca bilinen önemli bir et endüstrisi ve geleneksel lezzetimizdir. Pastırmanın Başkenti Kayseri’dir, ve hep öyle kalmaya devam edecektir. Bunun tartışılması dahi abesle iştigaldir. Kayseri pastırmaları yıllardan beri Karpuzatan mevkiinde kurutulur. Çünkü burası, Erciyes’ten gelen rüzgarı en iyi alan bölgedir. Pastırmayı pastırma yapan üretim metodu ve et için kullanılan hayvandır. Pastırmanın çemenli, çemensiz gibi çok fazla çeşidi mevcuttur. Pastırmaya ekstra lezzet katan madde de  çemendir. Kayseri’ye çemen konusunda da kimse rakip olamaz.
 Kayseri'de odamıza kayıtlı 45 sucuk ve pastırma üreticisi ve firma bulunmaktadır" diyen başkan Bağlamış, Odamız kayıtlarına göre 2020 yılının ilk 8 ayında 286 ton pastırma, 2 bin 260 ton sucuk işlem gördü, bunun dışında kasaplar ve evlerde yapılan sucuk ve pastırmaların bu rakamların dışında  tutulmaktadır.   “Sucuk ve pastırma, cinsine göre perakende de farklı fiyatlarla alıcı bulmaktadır. Karkas et fiyatlarındaki artışlar, bibere, çemene, sarımsağa, kimyon ve  karabiber gibi baharatlara ve nakliyeye gelen zamları göz önüne aldığınızda pastırma ve sucukta abartılı bir fiyat artışı olmadığını gözlemleyebilirsiniz. dedi
Başkan Bağlamış Pastırmanın kilosu, etin kalitesine göre 130 ila 170 TL'den, sucuk ise 60 ila 85 TL'den satıldığını belirterek  Son günlerde artan korona virüs salgınına rağmen esnafımız satışlardan memnun buda bizi memnun etmekte dedi. Başkan Bağlamış son olarak Salgın nedeniyle mezbahalardan kasap dükkanlarına kadar her aşamada yoğun tedbirlerimiz devam etmekte dedi.

İlgili Dökümanlar

#pastırmasucuk
pastırmasucukhakkında

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel