_

Çerezlik Ayçekirdeği Yine Yüzleri Güldürecek


İlimizde 2020 yılı ayçekirdeği hasadı başladı. 2019 yılında 23.950 ton olarak üretimi gerçekleşen ayçekirdeği üretimi ile ilimiz, Türkiye üretiminin % 16’ sını gerçekleştirerek ülke üretiminde 1. Sırada yer almıştır. Yaklaşık 120.000 da alanda yetiştiriciliği yapılan ayçekirdeğindeki verim, çiftçilerimizin yüzünü güldürdü. 

 Kocasinan ilçesi Karahüyük mahallesinde yapılan hasat; Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh BÜYÜKKILIÇ, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi ELCUMAN, İl Müdürümüz  Mustafa ŞAHİN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet DEMİRBAŞ ve bölge çiftçilerimizin katılımlarıyla gerçekleşti. 

İl Müdürü ŞAHİN;  “ Kayseri çerezlik ayçekirdeğinde üretim anlamında Türkiye’ de lider durumdadır. İklim ve toprak yapısı ile çok kaliteli siyah ve beyaz çekirdek yetiştiriciliği, ilimizde yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bugün hasatta da gördüğümüz gibi verim ülke ortalamasının üzerinde gerçekleşmektedir. Bizler de bölgemiz üreticilerinin alın terinin karşılığını alabilmesi adına ayçekirdeği üretiminde Kayseri'mizi marka şehir yapma konusunda yoğun mücadele içerisindeyiz. Üreticilerimiz için bereketli bir sezon olmasını diliyorum. ” dedi.

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel