_

Kocasinan Belediyesi İle Gacer Buğdayı Demonstrasyonu Yapıldı


İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet ÇOLAKBAYRAKDAR, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet DEMİRBAŞ ve Kocasinan İlçe Müdürü Abdulaziz YILDIRIM ile birlikte Kocasinan ilçesi Hasanarpa Mahallesi'nde Kocasinan Belediyesine ait 30 dekarlık alanda gerçekleştirilen Gacer Buğdayı ekilişine katıldı.

İl Müdürümüz tohum ekilişinde basına yaptığı açıklamada: ”Gacer, buğdayın ataları arasında yer almaktadır. Kayseri’ de özelikle Develi ilçesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kaplıca buğday grubuna giren 28 kromozomlu Gacer Buğdayı, harmanlanıp kavuzları uzaklaştırıldıktan sonra, işlenmiş bulgura ve pirince alternatif iyi bir üründür. Eskiden üretimi çok iken, üretme koşullarının zor olması ve maliyeti nedeniyle üretimi azalmıştır. Günümüzün buğdayları ise mutasyon ve melezleme sonucu ortaya çıkan 42 kromozomlu buğdaylardır.

Gacer Buğdayı bildiğimiz buğdaydan elde edilen her ürün yerine kullanılabilir. İlimizde un, nişasta, bulgur dahil 6 çeşit ürün elde edilerek tüketicilere sunulmaktadır. Ayrıca nişastasından pekmezle yapılan yöresel lezzetlerden olan "dolaz tatlısı" da çok rağbet görmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kocasinan Belediye Başkanı ÇOLAKBAYRAKDAR ise: “İlimizde yetiştiriciliği yapılan Gacer Buğdayı üretme aşamasında yaşanan zorluklardan dolayı azalmış hatta unutulmaya yüz tutmuş idi. Kocasinan Belediyesi olarak buğdayımızı tekrar  çiftçilerimize tanıtmak için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortak demonstrasyon yapıyoruz."  dedi.

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel