_

%75 Devlet Destekli Yazlık Buğday Tohumu Dağıtımına Başlandı


​Bakanlığımızca  "Atıl Tarım Arazilerinin Değerlendirilmesi Projesi" kapsamında İlimiz çiftçilerine yönelik yazlık buğday tohumu dağıtımı yapılmaya başlandı.

Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin ve gıda arz güvenliğinin sağlanması amacıyla İlimizde hazırlanacak bitkisel üretim projelerinde, ülke arz ve talep durumu ile yeterlilik oranlarının dikkate alınması, azami çiftçi katkısıyla projelerin planlanması ve kamu kaynaklarının etkin kullanımı büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda tohumluk maliyetinin yüzde 75'i proje bütçesinden, yüzde 25'i ise çiftçiler tarafından karşılanarak ilimiz çiftçilerine Ceylanpınar TİGEM işletmesinden 450 ton Ceyhan 99 tohumu getirilerek çiftçilere dağıtımı İl ve ilçe Müdürlüklerimizce yapılmaya başlandı.

Tohum dağıtımı ile ilgili açıklama yapan Mustafa Şahin "Dağıtılan tohumluklarda yer seçimi, tarım takvimi dikkate alınarak bölgede yetiştirme mevsiminin kısa olması ve ilçelerin iklim koşulları göz önünde bulundurulmuştur. İlçe Müdürlükleri tarafından muhtarlara çiftçilere bilgi verilmesi için SMS ve sosyal medya aracılığı ile bilgilendirme yapılmıştır. Bu dönemde Müdürlüğümüz olarak sahada kalarak halkımızın gıda konusunda sıkıntı yaşamaması için hep birlikte çalışarak üretmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel