_

Bozulan Mera Alanları Kayseri Büyükşehir Belediyesi İşbirliği İle İlimize Tekrar Kazandırılıyor


​Kayseri İl Mera Komisyonunun 24.07.2020 tarih ve 1059 sayılı kararı ile İlimiz Kocasinan İlçesi Gömeç Mahallesi ile İncesu İlçesi Merkez Beylik ve Sarıkürklü Mahallelerinde farklı uygulamalarla topoğrafik ve toprak yapısı bozulmuş ve bitki örtüsü zarar görmüş, otlatılan hayvanların ve insanların can güvenliği için tehlike arz ettiği, çevre ve görüntü kirliliği oluşturduğu belirtilen toplam 266,19 dekar mera alanının genel mera vasfına uygun duruma getirilmesi amacıyla Kayseri Büyükşehir Belediyesince tesviyesinin yapılarak İl Müdürlüğümüz Mera Birimince hazırlanan "Mera Islah ve Amenajman Projeleri" uygulanacaktır.

İmzalanan protokolde konuşma yapan İl Müdürümüz Mustafa Şahin "Bu projeler ile; vasfı bozulan meraların vejetasyonunun toprak ve diğer doğal kaynakların tekrar tesisi, geliştirilmesi ile meralardaki ot verimi ve üretiminin optimum seviyeye getirilmesi ile birlikte can ve mal güvenliği sağlanmış olacaktır. Çünkü bu proje Türkiye'de ilkler arasında belki de ilk proje. Daha önce kimlerin, nerede, nasıl bozmuş oldukları belli olmayan alanlarda belediye sorumluluk üstlenerek bu alanların tamamının doldurulup, üzerine toprak ve tohum ekildikten sonra üreticilerimizin hizmetine sunmuş olacak. Bundan önceki dönemlerde yapmış olduğu gibi Kayseri Büyükşehir Belediyesi üretenin yanında olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Hem üreticilerimiz adına, hem de kurumum adına bir kez daha Büyükşehir Belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç ise açıklamasında "Amacımız tahrip edilmiş olan mera alanlarını yeniden hayata kazandırmak, gerçekten Kayseri'miz için bir değer olan toprakları aktif hale getirmek amacıyla gerek oradaki dolgu, gerekse üzerindeki nebati toprak oluşturmak suretiyle mera haline dönüştürüp, daha sonra Tarım İl Müdürlüğümüze teslim etme yönünde Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Tarım İl Müdürlüğü arasında protokol imzalıyoruz. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun diliyorum."                   

Projeler, tesviye işlemleri dahil beş yıl süreyle uygulanacaktır. Gerekli finansman Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığınca karşılanacak olup İl Müdürlüğümüzce teknik destek verilecektir.

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel