_

Koyunlar Çoğalıyor Meralar Şenleniyor Projesi İle İlimizde Koyunculuk Yeniden Canlanıyor


Kadir Has Kongre Merkezi otoparkında gerçekleşen törene İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Şahin’in yanı sıra Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, , Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy, İl Müdürlüğümüz Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, teknik personellerimiz ve besiciler katıldı.


Mehteran takımının konserinin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşmasını yapan İl Müdürümüz Mustafa Şahin; “ Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile ilimizde dağıtılacak olan bin 100 koyunu temsilen bugün bir araya geldik. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a tarıma verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Kayseri Türkiye’deki en önemli küçükbaş merkezlerinden biri olmaya hızla yaklaşıyor. 

1990’lı yıllarda 1 milyon 200 bin civarında küçükbaş olan hayvan varlığımız, bugün 700 binlerde ama 2000’li yılların başlarında 350 bine kadar düşmüş olan hayvan varlığı, yapılan desteklerle çok şükür iyi bir ivme kazandı ve bu ivmenin neticesinde de 700 binleri geçtik. Hedefimiz Kayseri’de yaşayan her nüfusa Sayın Cumhurbaşkanımızın Bakanlığımıza vermiş olduğu talimat ve bakanlığımızın da bizlerden bu konuda gereken tüm altyapıyı oluşturmak adına talimatları doğrultusunda yaşayan her nüfus için 1 küçükbaş hayvan varlığı bu ülkedeki et açığı ve et sorununun sonunu getirecektir.

Bu dağıtılacak olan hayvanların bakanlığımıza bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yetiştirilen saf bir ırk olması, ilimizdeki hayvan ırkının da ıslahında gerçekten büyük bir rol oynayacaktır. İl Müdürlüğümüz tarafından projesi hazırlanan “Koyunlar Çoğalıyor, Meralar Şenleniyor Projesi” ile İlimizde 11 ilçede, her ilçede 5 aileye toplamda 55 aileye 19 dişi akkaraman ve 1 erkek akkaraman koyun olmak üzere toplam 1100 adet akkaraman cinsi koyun dağıtımı yapılacaktır. Yaklaşık maliyeti 2 milyon TL olan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan proje ile kırsal alandaki gelir düzeyi düşük nüfusun yaşam standardının yükseltilmesi, küçükbaş hayvan sayısının artırılması, ekonomik sebepler nedeniyle sektörden uzaklaşan yetiştiricileri sektöre yeniden kazandırılması, mera ıslahı ve yem bitkisi ekiliş alanlarını artırılması amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Koyunlar Çoğalıyor, Meralar Şenleniyor” projesi ile koyunculuk faaliyetinin yeniden canlandırılması amacıyla bir hayvancılık modelinin oluşturulmasını ve bu modelin geliştirilmesini amaçladıklarını söyledi.
Konuşmaların ardından bu proje kapsamında koyun dağıtımı yapılan törende Yeşilhisar ilçesi ile videokonferans yöntemi yapıldı. Başkan Büyükkılıç, videkonferans ile besicilere seslenerek daha fazla vatandaşın yararlanması için seneye talimat vererek, seneye 2 bin küçükbaş hayvan dağıtılmasını vurguladı.

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel