_

Kuru Fasulye' de: Tohum Bakanlıktan, Yüksek Verim Üreticimizden


​İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet DEMİRBAŞ ve Yeşilhisar İlçe Müdürü Salih BEKTAŞ ile birlikte Yeşilhisar Gülbayır Mahallesi üreticilerinden %75 hibeli tohum alan Ali CEBECİ' nin Kuru Fasulye ekimi yaptığı tarlada incelemelerde bulunarak İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanları ve üreticimizden ürünün gelişimi ile ilgili bilgiler aldı.

İl Müdürümüz Mustafa Şahin yaptığı açıklamada; "Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu "Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi" kapsamında ilimizde özellikle yemeklik dane baklagillerin üretimin artırılması için geçen yıl başlattığımız projelerin devamı olarak bu yıl da % 75 hibeli 9000 kg. Kuru Fasulye tohumunun Yeşilhisar İlçemizde 67 üreticimize dağıtımını gerçekleştirdik.

Bakanlığımızdan almış olduğumuz desteklerle 50 ton ve üzerinde bir miktar tohum tedariki yaptık. Tohum tedariki yaparken özellikle bölgemizde adapte olmasını görmek ve piyasada yerli ve milli çeşitlerimizin kabulünü göstermek amacıyla bu senede bir önceki senede olduğu gibi yerli bir çeşidimizi tercih ettik.  Geçen yıl İlimizde Türkiye'de birim alandan alınabilecek en yüksek verimlerden birini aldık. Talas'taki üretimi yapılan yerli ve milli olan çeşidimizden dekarda 540 kilogram civarında verim alındı. Bu bölgede de yapacağımız üretimle aynı şekilde yüksek bir verim almayı hedefliyoruz.

Yeşilhisar Bölgesi Kayseri'nin en önemli fasulye ekilişlerinin yapıldığı yerlerden bir tanesi. İlimiz genelinde 2021 üretim sezonunda yaklaşık 32.000 dekar alanda Kuru Fasulye ekimi yapılmış olup bunun 15.000 dekarı Yeşilhisar İlçemizde bulunmaktadır. Türkiye'de en önemli fasulye üretim alanlarından biri olmaya doğru gidiyoruz. Kayseri olarak hedefimiz alan artışından ziyade daha rantabl üretim yaparak hem ülkemize hem de üreticimize katkı sağlamak.

Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Çünkü %75 hibe desteği ile vermiş olduğunuz tohumlarımızın tamamında üreticimizden gerçek anlamda olumlu bir geri dönüş alıyoruz. Bütün üreticilerimiz bunun çok yerinde bir karar olduğunu ve bu proje uygulamalarının devam etmesini talep ediyorlar. Bizde tabandan aldığımız bu bilgileri üst makamlara iletmeye çalışıyoruz.

Kayseri'de; Erciyes'in serin esen rüzgârı ve soğuk sularıyla gerçekten lezzetli fasulyeler üretmeye başladık. Üreticimizin ve bizim isteğimiz üretimi daha da arttırarak kuru fasulyede de ihracatçı bir ülke olabilmek" ifadelerini kullandı.

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel