_

Yerli ve Milli Çeşitlerimizin Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın Projesinin Saha Kontrolleri Yapıldı


​"Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın" sloganıyla yola çıkılarak Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile  Türkiye  Tohum  Sanayicileri  ve  Üreticileri  Alt  Birliği  (TSÜAB)  arasında 12.12.2019  tarihinde  imzalanan  protokol  kapsamında Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü' ne  bağlı  olarak  faaliyet gösteren Enstitü Müdürlükleri ile TSÜAB'a üye özel sektör firmaları tarafından tescil ettirilen yerli ve milli çeşitlerin çiftçi şartlarında demonstrasyon çalışmaları 2019-2020 üretim sezonunda ilimizde ilk kez İl Müdürlüğümüz aracılığı ile Bünyan İlçesinde başlatılmıştı.

2020-2021 üretim sezonunda yelpaze genişletilerek, çalışmalarımızda daha fazla ilçemizin ve daha çok çiftçimizin Yerli ve Milli Tohumlarla tanışması için faaliyetlerimize Develi, Kocasinan, Özvatan, Felahiye ve Melikgazi İlçelerimiz de dahil edilmiştir.

İlimizde; Kahramanmaraş Doğu Akdenız Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinatörlüğünde; Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce tescil edilen REİS ekmeklik buğday çeşidi, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce tescil edilen NACİBEY ekmeklik buğday çeşidi, Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce tescil edilen AYŞEHANIM tritikale çeşidi, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce tescil edilen ÇİFTÇİ çemen çeşidinin ekilişi 5 dekarlık alanlarda Kocasinan İlçemizde gerçekleştirilmişti.

Hasat öncesi dönemde ilimiz için proje koordinatörlüğünü yürütmekte olan Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tarla Bitkileri Bölümünde görev yapmakta olan Doç. Dr. Rukiye KARA ve Dr. Mehmet Fatih YILMAZ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğümüz ile Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personellerinin katılımı ile ekimi yapılan çeşitlerle ilgili hasat öncesi kontroller gerçekleştirildi.

 

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel