_

Doğal Bir Şifa Kaynağı Olan Aspir’in Hasadı Yaklaşıyor


Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarafından 2021 yılı "Tarımsal Üretimin Arttırılması Projesi" kapsamında İlimizde 16.600 dekar alanda ekilmek üzere çiftçilerimize 83.300 kg sertifikalı Aspir tohumu dağıtımı yapılarak ekilişler gerçekleştirildi.

İlimizde Aspir Ekilişi yapılan alanlarda incelemelerde bulunan İl Müdürümüz Mustafa Şahin Bünyan ilçemizde aspir ekili arazileri gezerek şunları söyledi: "Özellikle nadasa bırakılan kuru alanların tarımsal üretime kazandırılması amacıyla dağıtımı gerçekleştirilen Aspirin hasadı yaklaşmakta. Aspir doğal bir şifa kaynağı. Tohumlarından elde edilen yağ oldukça kaliteli olarak yemeklik olarak tüketilebilmektedir. Aspir Yağı insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Bunlardan bazıları; kan dolaşımını düzenliyor. Astım, soğuk algınlığı, öksürük, balgam ve boğmacaya iyi geliyor. Diyabet kontrolüne yardımcı oluyor. Saç köklerine iyi geliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor. Arta kalan posası da hayvan yemi olarak değerlendirilmektedir.

Ülkemizin bitkisel yağ açığının giderilmesinde önemli bir role sahip olan Aspir projemizin hayata geçmesiyle İlimizde 16.600 da alandan 3.320.000 kg verim sağlanacak, 1.162.000 lt (232.400 adet 5'er litrelik) yağ üretimi gerçekleştirilecek ve Aspir Yağı üretim artışıyla bitkisel yağ açığının kapatılması yönünde atılım gerçekleştirilecektir."

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel