_

Türkiye'de ki Aspir Üretimin de Hedefimiz İlk Üç


Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz ile birlikte yürütülen, %75 hibe projesinden  aspir tohumu alarak ekilişini gerçekleştiren    Kocasinanlı üreticiler aspir hasadına başladı.  İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, İlçe Müdürü Abdulaziz YILDIRIM ve Kocasinan İlçe Müdürlüğü Teknik Personelleri ile birlikte Elmalı Mahallesinde aspir hasadı yapan üreticimiz Selahattin SOFULAR’ı ziyaret etti.

46 dekar alanda aspir ekim yapan üreticimiz Selahattin SOFULAR;  elde ettiği hasat ile öncelikle ailesinin yağ ihtiyacını karşılayacağını, kalan kısmını ise satmayı düşündüğünü belirtti. Tarım Bakanlığı'nın  üreticilere yapmış olduğu bu destekleme modelinden ve aspirin veriminden gayet memnun olduğunu ve aspir ekimi yapmasa arazisinin bu sezon boş kalacağını söyledi. Aspirin ara ürün olarak değilde bundan sonraki sezonlar normal ürün olarak ekmek istediğini dile getirdi.

İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN yaptığı açıklamada;  "2021 yılı Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi ve Artırılması Projesi kapsamında Kayseri'de çiftçilerimize ilk kez, aspir tohumu dağıtımını sağladık. Bu yıl İlçemizde ki üreticiler bulunduğumuz bölge içerisinde çok geniş bir alanda Bakanlığımızın % 75 hibe destekleriyle aspir ekimini gerçekleştirdi. Bir önceki yıla baktığımız zaman Kayseri'nin tamamında yaklaşık 4500 dekarlık bir ekiliş olması, bu seneki ekilişin ise 20000 dekarın üzerine çıkması Kayseri bölgesindeki aspir ekilişinde % 500'e varan bir artışın olduğunu bizlere gösteriyor. Aspirin ülkemizdeki yağ açığın kapatılmasında ki öneminin yanında  üreticilerimizin küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını beslerken küspe olarak kullanmaları, hiçbir şekilde atık bir malzeme kalmaması, ülkemizdeki tarım ve hayvancılığın entegre olması anlamında da oldukça önemlilik arz etmektedir" ifadelerini kullandı.

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel