_

KAYSERİ TİCARET BORSASI YILIN AHİSİNİ SEÇTİ


Kayseri Ticaret Borsası tarafından “ AHİ EVRAN “ yılı münasebetiyle bir tören düzenlendi. Yılın Ahisi seçilen Kayseri Ticaret Borsası üyesi Ömer El’e törenle kaftan giydirilerek plaket verildi.
Borsa toplantı salonunda düzenlenen törende konuşan Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, 2021 yılını “ AHİ EVRAN “ yılı ilan eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.
Başkan Bağlamış, Birlik, beraberlik ve kardeşlik gibi önemli değerleri içerisinde barındıran, meslek etiğinin ve çalışma prensiplerinin temelini oluşturan Ahilik kavramı; dünyada eşi benzeri bulunmayan Türk kültürüne özgü önemli bir kültürel birikim olduğunu ifade etti.
Başkan Bağlamış, konuşmasına şöyle devam etti. “ Ahilik, sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel özelliklerini belirlemiştir.
Bugün modern çağdaki ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite standartları olarak ifade edilen birçok terimin temeli Ahilik Teşkilatı çatısı altında oluşturulmuş ve yüzyıllar öncesinde Anadolu topraklarında hayat bulmuştur.
Ahilik Teşkilatının yardımlaşma ve dayanışma gibi temel prensiplerini kendine şiar edinen esnaf ve sanatkârlarımız, ihtiyaç sahibi olanlara her zaman destek olmuştur.
Yüzyıllar boyunca ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmemizi sağlayan Ahilik Teşkilatının dünya kültürüne ve ticaret literatürüne büyük katkıları olduğu gibi, milli birlik ve beraberliğimizin de teminatlarından birisi olmuştur.
Bizim kültürümüzde şöyle söylenir ; rızkın çoğu ticarettendir. Ama hemen arkasından eklenir ki ; dürüst tacirler âlim ve şehitlerle beraber olur. Ecdadımız uzun yıllar bunu uygulamış ve göstermiştir.
Ahilik gibi bizi biz yapan bu güzel değerlerimizi lafla değil, özümüz, sözümüz ve icraatımızla hayatımıza, hem esnaflar olarak hem de vatandaş olarak, bu kurallara uyduğumuz zaman çok daha güzel noktalara gelebiliriz.
Ekmeğin iyisine, suyun temizine, makinenin sağlamına ihtiyacımız var. İşin güzelini adamın güzeli yapar, bu insanlaşma iyi insan olma işidir. Dünyayı iyi insanlar güzelleştirir, huzurlu yapar. İşin özeti budur.
Sözlerime burada son verirken, Ahilik komitemiz tarafından yılın ahisi seçilen Borsa üyelerimizden Sayın Ömer El beyefendiyi tebrik ediyor, proğramın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Ahi olun, Ahi kalın…
#kayseriticaretborsası
#recepbağlamış
#ahilik

GALERİ RESİMLERİ

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel