_

Kayseri’de Patates Hasadında 540 Bin Ton Rekolte Bekliyoruz


​İl Müdürümüz Mustafa Şahin, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Demirbaş ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Funda Kılıç Güney, Pınarbaşı İlçe Müdürü Fahri EKİNCİ ile birlikte Pınarbaşı İlçesi Kırkpınar Mahallesinde bulunan üreticilerimizin patates hasadına katıldılar.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, bölgede patates hasadı yapan üreticilerle yerinde incelemeler yaparak üretimleri hakkında bilgi alış verişinde bulundu. Kayseri'nin coğrafi ve iklim koşullarının patates üretimine elverişli olduğuna işaret eden İl Tarım ve Orman Müdürü ŞAHİN Türkiye'nin Tohumluk, yemeklik ve Sanayilik patates ihtiyacının önemli bir bölümünü karşıladıklarını söyledi.

 Şahin yaptığı açıklamasında " Patates hem yemeklik, hem tohumluk hem de sanayiye bakan yönüyle ülkemizin en önemli tarımsal ürünlerinden bir tanesidir.

 İlimizde 2021 yılında 124.000 da. alanda patates ekimi yapılmış olup 540.000 ton rekolte beklemekteyiz. Türkiye toplam üretiminin yüzde 10,4'ü Kayseri'de üretilmekte ve üretimde dördüncü sırada yer almaktayız.

Ayrıca Tohumluk patates üretiminde de 12.000 da. alanda üretimimiz mevcuttur. Üreticilerimiz için bereketli bir sezon olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı. 

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel