_

KAYSERİ’DE KURBAN FİYATLARI AÇIKLANDI


KAYSERİ’DE KURBANLIK FİYATLARI AÇIKLANDI
Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, yaklaşan kurban bayramı öncesinde kurbanlık fiyatlarını açıkladı.
Başkan Bağlamış düzenlenen basın toplantısında şöyle konuştu; “Bildiğiniz üzere, Kurban Bayramı tüm İslam âlemi tarafından 9 Temmuz Cumartesi günü idrak edilecek. Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala kurban ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımız yavaş yavaş kurbanlık arayışlarına başladı.
Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanımız, Veterinerler Odası Başkanımız ve Kasaplar Odası Başkanımızla birlikte yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık tavsiye fiyatlarını belirledik.
Başkanlarımızla birlikte yapmış olduğumuz istişareler neticesinde, kurbanlık tavsiye fiyatları şöyle oluştu;
Erkek Tosun canlı Kilogram Fiyatı 64 TL, damızlık vasfını kaybetmiş düve 61 TL, damızlık vasfını yitirmiş sığır 55 TL damızlık vasfını kaybetmiş dişi koyun 60 TL, erkek Toklu koyun ise 65 TL 'den satılabileceğini tavsiye ediyoruz.
Büyükbaş hisse fiyatları ortalama 5000 TL ile 7500 TL arası Küçükbaş adet fiyatları ortalama 3500 TL ile 5000 TL olarak belirlenmiştir
Başkan Bağlamış kombinalardaki kesim ücretleri ise şu ifadeleri kullandı.
“Büyükbaş için kesim ve 4 parçaya ayırma 1000 TL, bir Küçükbaş için 150 TL, Söküm ve Parçalama ücreti ise Büyükbaş 1000 TL, Küçükbaş detaylı parçalama paketleme 150 TL
Et çekim ve Sucuk dolum ücretleri de KG fiyatı 4 TL olarak belirlenmiştir
Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlarımız, kurbanlık hayvan alırken şu hususlara dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz;
Vatandaşlarımız belediyelerimiz tarafından kurulan kurban pazarlarından veya besi çiftliklerinden gönül rahatlığıyla kurbanlıklarını alabilirler.
Küpesi olmayan hayvanları almamalarını konusunda dikkatli olmalarını özellikle rica ediyorum. Veteriner Sağlık Raporu olmayan, çok zayıf olan, Gebe veya yeni doğum yapmış olan, Yüksek ateşi olan, Çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya akıntısı bulunan, Uzuvları eksik olan hayvanlar satın alınmamalıdır.
Et tedarikinde sıkıntı yaşanmaması ve hayvan sayısının azalmaması için doğurganlık özelliği kaybolmamış dişi sığırların kesilmemesi gerekiyor.
Damızlık vasfı taşıyan ve doğurganlık özelliği olan dişi hayvanların kesilmemesine özen gösterilmesi gerekiyor. Bu hayvanlara milli servet gözüyle bakmamız gerekiyor.
Alıcı ve satıcılara tavsiyemiz; damızlık vasfını yitirmemiş hayvanların satışının ülke hayvancılığı ve et tedariki açısından olumsuz etkileri olduğunu unutmamalarıdır
Hayvan kesimlerini ise Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan ruhsat alınmış mezbaha ve kombinalar veya Belediyelerimizce belirlenen geçici kesim yerleri ile besi çiftliklerini tercih edebilirler.
Et çekimini ise Kurban Bayramı'nda ortaya çıkan seyyar olarak tabir ettiğimiz kişilere değil de, hijyen kurallarına her zaman itina gösteren kasaplarda ve marketlerde yaptırmalarını önemle rica ediyorum.
Sözlerime burada son verirken, Mübarek Kurban Bayramı’nın başta Kayseri halkımız olmak üzere, ülkemize sağlık, huzur ve mutluluk getirmesi temennisi ile kesilen kurbanların ve yapılan duaların kabulünü Yüce Allah’tan diliyor, herkese aileleri ile birlikte daha nice bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

GALERİ RESİMLERİ

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel